Слънчевото изгаряне представлява вид дерматологично увреждане, което се получава когато кожата е изложена на прекомерно количество ултравиолетова (UV) радиация. Това обикновено се случва след излагане на слънчевата светлина за продължителен период време, но също може да бъде причинено и от изкуствени източници на UV радиация, като солариуми.
Ултравиолетовата радиация причинява директни и косвени щети на ДНК в кожните клетки. Тези щети могат да водят до промени в клетките, включително преждевременно стареене на кожата и, в някои случаи, развитието на кожен рак. При слънчево изгаряне кожата става червена, болезнена и чувствителна на допир. В по-тежки случаи могат да се появят мехури, изгаряния от втора степен и системни симптоми като главоболие, отпадналост, умора и дори гадене или повръщане.
Механизмът на слънчево изгаряне се сътои от няколко стъпки. Първоначално, UV радиацията поврежда ДНК в кожните клетки, което води до производството на молекули, наречени пиримидинови димери. Тези димери могат да променят структурата на ДНК и да причинят генетични мутации. Клетките имат механизми за ремонт на тези щети, но ако щетите са твърде големи или често се повтарят, ремонтът може да бъде неуспешен.
Когато клетката открие щети по ДНК, тя често започва процес, наречен апоптоза, или програмирана клетъчна смърт, за да предотврати потенциално опасните последици от мутации, като развитието на рак. За съжаление, апоптозата също допринася за възпалителната реакция и болката, свързани със слънчевото изгаряне.
Предотвратяването на слънчево изгаряне включва намаляване на излагането на UV радиация, носене на подходяща защита като шапки, дълги ръкави и слънчеви очила, както и използване на слънцезащитни кремове с висок фактор на защита от слънце. Важно е да се отбележи, че изгарянията от слънце могат да имат дългосрочни последици и винаги е по-добре да се предпазите, отколкото да се лекувате.
Информацията е предназначена само за обща информация и образование. Тя не трябва да се разглежда като заместител на професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Не трябва да се използва за самолечение или самодиагноза. Свържете се с вашия личен лекар или друг квалифициран здравен работник за всякакви въпроси, които може да имате относно вашето здравословно състояние. Никога не игнорирайте професионален медицински съвет и не отлагайте търсенето на такъв поради нещо, което сте прочели в интернет.